Pod koniec lat sześćdziesiątych w rejonie ulic: Sikorskiego i Kilińskiego, zbudowane zostały pierwsze nowe budynki. Miasto było odbudowywane z myślą o 80 tys. mieszkańców, jednak w 1975 roku Piła dostała własne województwo i już tego samego roku liczba ludności przekroczyła 40 tysięcy. Na dzień dzisiejszy to miasto powaitowe liczy ponad 70 tysięcy mieszkańcow. Niestety mimo tego, że funkcjonują tu trzy uczelnie wyższe, Podobnie jak w większości dawnych miast wojewódzkich zdegradowanych do roli siedziby władz powiatowych można zaobserwować powodowany bezrobociem odpływ młodzieży po zakończeniu edukacji.
Zarówno przed jak i po reformie administracyjnej Piła była (oraz jest) bardzo prężnie rozwijającym się miastem. Aktualnie jest to największe miasto Północnej Wielkopolski, główny ośrodek gospodarczy i akademicki tego subregionu. Piła jest także atrakcyjnym miastem do inwestowania. Jej potencjał zauważył magazyn "Forbes", który umieścił ją w swoim rankingu z lat 2007/2008. Piła była i wciąż jest ważnym punktem, jeśli chodzi o transport. Spotyka się tu aż 6 linii kolejowych, a także znajduje się rozbudowana sieć dróg. W planach jest dalsze poszerzenie sieci komunikacyjnej.
Dzięki funduszom z Unii Europejskiej miasto ma możliwość szybkiego rozwoju i wykorzystania swojego potencjału. Niektóre z projektów zrealizowanych przy pomocy z UE to na przykład zakup niskoemisyjnych autobusów w celu ochrony środowiska czy projekt "Pilska strefa aktywności turystycznej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz